سوالات حقوقی خانواده

سوالات حقوقی خانواده

سوالات حقوقی | سوالات حقوقی خانواده | سوالات خانواده

 سوالات حقوقی خانواده

اکثر مراجعه‌کنندگان به سایت سوالات خانواده، سوالات حقوقی خانواده و مسائلی را عنوان می‌کنند که قبلاً نیز عنوان شده‌اند ، با کمک سایت تمامی مردم می‌توانند بدون صدمه زدن به حریم شخصی یکدیگر به مطالعه سوالات حقوقی دیگران از بخش سوالات حقوقی و سوالات خانواده بپردازند. امید است با مراجعه به عناوین مختلف سوالات حقوقی بتوانید راهکار بخشی از مشکلات مربوط به خود را بیابید . سوالات خانواده

سوالات حقوقی خانواده و امور حقوقی خانواده یکی از متنوع ترین حوزه های حقوقی را به خود اختصاص داده است. سوالات حقوقی خانواده ممکن است در زمینه مسائل خانواده مطرح شود. به عنوان مثال، مسأله مطالبه مهریه و نفقه از مواردی است که بسیار در جلسات مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل خانواده مطرح می شود. همچنین دریافت حضانت فرزندان نیز با توجه به شرایط گوناگون همواره مورد پرسش است.

 

سوالات حقوقی خانواده | سوالات خانواده | سوالات حقوقی

 سوالات حقوقی خانواده

سوالات حقوقی خانواده | سوالات خانواده

 

سوالات خانواده | سوالات حقوقی خانواده

سوالات قبل از ازدواج برای سنجش میزان صداقت

صداقت در زندگی مشترک یکی از اصل های بسیار مهم برای داشتن یک رابطه سالم است. این ویژگی پایه های زندگی شما را محکم می کند. پنهان کاری و دروغ به تدریج سبب دور شدن زوج ها و کم شدن صمیمتشان با هم می شود. و احساس عشق و امنیت موجود در خانه را از بین می برد. شما می توانید با پرس و جو از دوستان و نزدیکان فرد مقابلتان و استفاده از مشاوره قبل از ازدواج به میزان صداقت او پی ببرید. 

سوالات حقوقی خانواده | سوالات خانواده

پس از محرز شدن عدم تمکین زوجه از سوی زوج توسط شورای حل اختلاف، آیا شورای حل اختلاف حکم الزام به تمکین صادر می کند یا دادگاه خانواده؟

شورای حل اختلاف صلاحیت رسیدگی به دعوی تمکین ندارد و باتوجه به ماده ۱۲ قانون شورای حل اختلاف با ارجاع دادگاه، شورا سعی درحصول سازش بین زوجین می نماید.

چه زمانی قاضي بدون رضايت شوهر زن را طلاق مي دهد؟

از نظر قانون طلاق در اختيار مرد است و نمي توان او را به طلاق مجبور کرد مگر در مواردي که قانون معين کرده باشد

به علت سوء رفتار مرد يا وجود عسر و حرج يا به علت عجز شوهر از دادن نفقه يا خودداري او از پرداخت نفقه و عدم امکان اجراي حکم دادگاه به الزام شوهر به دادن نفقه.

خانمي که شوهرش چهار سال تمام مفقودالاثر باشد در اين موارد است که دادگاه بدون رضايت زوج صيغه طلاق را جاري مي کند.

 

سوالات خانواده | سوالات حقوقی خانواده | سوالات حقوقی

سوالات حقوقی خانواده

سوالات حقوقی خانواده | وکیل خانواده در تهران

 

سوالات حقوقی خانواده

اگر زنی در خانه شوهرش باشد و تمکین نکند می تواند تقاضای نفقه دهد یا خیر؟

چنانچه ثابت شود که تمکین نمی کند ناشزه می باشد که در بیشتر مواقع نمی توان ثابت کرد که مستحق نفقه نخواهد بود.

در صورت عدم تمکین زن، مهریه از او ساقط می شود یا نفقه؟

در صورت عدم تمکین زن، دادخواست از طرف زوج در دادگاه مطرح می گردد بنابراین در صورت ثابت شدن، نفقه به زوجه تعلق نمی گیرد ولی مهریه به وی اعلق می گیرد. سوالات خانواده

 تفاوت مهریه عندالمطالبه با عنداستطاعه؟

مهریه عندالمطالبه به مهریه ای گفته می شود که خانم هر وقت بخواهد از آقا بتواند دریافت کند اما مهریه عنداستطاعه زمانی که مرد از نظر مالی قادر به پرداخت آن باشد، آن را پرداخت می کند.

 

دادگاه خانواده

دادگاه خانواده | وکیل دعاوی خانواده

سوالات حقوقی خانواده | سوالات خانواده

تکلیف دادگاه به ارجاع زوجین به مشاوره

مطابق قانون حمایت خانواده، در تمامی موارد طلاق به جز طلاق توافقی، نیاز به داوری است. دادگاه در تمام موارد درخواست طلاق «به جز طلاق توافقی»، به دلیل ایجاد صلح و سازش باید موضوع را به داوری ارجاع کند. دادگاه پس از بررسی نظر داوران، رای صادر می‌کند و اگر نظر داوران را نپذیرد، با گفتن دلیل آن را رد می‌کند.

طلاق توافقی نیازی به داوری و تعیین داور از سوی زن و مرد ندارد زیرا در طلاق توافقی، دادگاه مکلف به ارجاع زوجین به مشاوره خانواده است و در مکان‌هایی که مشاور خانواده وجود ندارد، مکلف به ارجاع به سازمان بهزیستی کشور جهت مشاوره زوجین است و مشاور باید نظر خود را به دادگاه ارایه کند.

سوالات حقوقی خانواده | سوالات خانواده

ممنوع الخروجی مرد بابت مهریه چگونه است؟

زن برای دریافت مهریه می تواند از طریق دفترخانه رسمی اقدام نماید و مبادرت به صدور اجراییه نماید که پس از ابلاغ آن به زوج، زن می تواند تمام اموال منقول و غیر منقول همسر را بازداشت نماید اما امکان دارد در برخی موارد زن امکان دسترسی به اموال شوهر را نداشته باشد یا نتواند مالی را برای وصول طلبش معرفی نماید و مرد هم خود از معرفی اموالش خودداری نماید که در این شرایط می تواند دستور ممنوع الخروج شدن مرد را بدهد تا مرد به دلیل پرداخت نکردن مهریه و فرار از پرداخت امکان خروج از کشور را نداشته باشد و بتوان از این لحاظ مانع او شد.

سوالات خانواده | سوالات حقوقی خانواده

در صورت استحقاق نفقه زن و استنکاف شوهر از پرداخت آن، آیا حاکم شرع مى تواند طلاق را اجرا کند؟

در صورتى که مستحق نفقه باشد مثلاً خروج او به امر شوهر بوده یا به جهت حفظ نفس بوده حاکم شرع در صورت قطعى بودن آن به شوهر امر مى کند که یا فعلاً نفقه و یا طلاق دهد والاّ حاکم شرع طلاق مى دهد. عدم پرداخت طلبهاى زن در رابطه با نفقه هاى سابق، موجب صحت طلاق نمى شود.

 

مشاوره حقوقی و پاسخ به سوالات  حقوقی خانواده با بهترین وکیل خانواده

سوالات خانواده

سوالات خانواده | سوالات حقوقی خانواده

نقش مهریه در ازدواج دائم و موقت

یکی از اصلی ترین تفاوت هایی که در ازدواج دائم و موقت وجود دارد بحث مهریه است. در ازدواج دائم تعیین مهریه ضروری است و اگر مهریه تعیین نشود ازدواج باطل می باشد. اما در ازدواج موقت لزومی به تعیین مهریه وجود ندارد و بدون مهریه نیز ازدواج مورد قبول است. 

  • حکم پدری که معتاد است و نمی تواند خرجی خانواده را بدهد و باعث درگیری و ناآرامی در خانواده می شود چیست؟

اگر پدری معتاد باشد و فرزندان وی به دادگاه شکایت کنند، یکی از رای هایی که دادگاه می تواند براساس قانون بدهد این است که پدر به مدت سه ماه در کمپ های ترک اعتیاد بصورت اجباری شرکت کند تا ترک کند. درصورتی که ترک نکند و مجددا از وی شکایت شود باز هم به همین منوال به مدت سه ماه در کمپ های ترک اعتیاد بایستی حضور پیدا کند. موسسه ما آماده ارايه مشاوره حقوقی خانواده است.

افراد واجد شرایط برای فرزند خواندگی

  • زن و شوهری که پنج سال از ازدواجشان گذشته باشد و صاحب فرزندی نشده باشند به شرطی که دست کم یکی از آنها بیشتر از سی سال سن داشته باشند.
  • زن و شوهر دارای فرزند مشروط بر این که حداقل یکی از آنها بیشتر از سی سال سن داشته باشد.
  • دختران و زنان بدون شوهر در صورتی که حداقل سی سال سن داشته باشند، منحصرا حق سرپرستی فرزند دختر را دارند.
  • زن و شوهرانی که توسط پزشکی قانونی اثبات شده باشد که توانایی بچه دار شدن ندارند احتیاجی به گذشتن پنج سال از زندگی مشترک شان ندارند.
  • افرادی که از بستگان کودک یا نوجوان هستند و درخواست پذیرفتن سرپرستی را داده باشند.

طلاق از شوهر معتاد

اگر مرد به مواد مخدر و مشروبات الکی معتاد باشد و حاضر به ترک آن نباشد و یا اینکه از  نظر پزشک متخصص، ترک دادن وی دیگر ممکن نباشد، زن می تواند درخواست طلاق دهد.

 ثبت نکاح دائم

عدم ثبت ازدواج دائم یا طلاق یا رجوع در دفاتر رسمی جرمی است که به صورت ترک فعل محقق می شود.

منظور از دفاتر رسمی دفاتر ازدواج و طلاقی است که برابر مقررات قانونی تشکیل شده باشد.

عدم ثبت ازدواج موقت مشمول این ماده نیست. منظور از رجوع، رجوعی است که در ماده 1148 قانون مدنی نوشته شده است:

در طلاق رجعی برای شوهر در مدت عده، حق رجوع است.

به همین دلیل رجوعی که زن در طلاق خلع و مبادرات می تواند به عوض داشته باشد و طلاق را تبدیل به رجعی نماید شامل حکم این ماده نیست.

با توجه به نکات فوق ثبت نکردن ازدواج دائم در تمام موارد و ثبت نکردن ازدواج موقت در موارد الزامی، جرم است و شامل مجازات می باشد.

سوالات حقوقی

زمانی که صحبت از تمکین زن از مرد می شود به چه معناست؟

در مسائل حقوقی خانواده زن وظایفی را دارد که در برابر مرد باید آن ها را انجام دهد. درصورت این که زن این وظایف را انجام ندهد و این موارد را مرد بتواند اثبات کند برای زن پیامدهای خوبی را در پی نخواهد داشت.

تمکین زن دو نوع است اولین مورد آن تمکین عام و دومین آن تمکین خاص بوده است. منظور از تمکین خاص این است که زن باید از نیازهای غریزی مرد اطلاعات کند. تمکین عام نیز به این معنا است که زن در همه مراحل زندگی باید از مرد اطاعت کند. و زن باید در همه مسائل نیز از مرد اطاعت کند. ریاست خانه از جمله ویژگی های مرد است.

 

 

 سوالات حقوقی خانواده | عدل آفرینان آرمان

هیج مقاله ای در این دسته موجود نیست ، اگر نام زیر دسته ها نمایش داده می شود، آن ها شامل مقالاتی هستند.

اگر گروه وکلای عدل آفرینان آرمان توانسته در حل مشکلات حقوقی به شما کمکی کرده باشد می توانید با شماره هایی که در سایت درج شده تماس بگیرید تا وکلای ما پرونده حقوقی شما را به عهده گیرند. 

 

حامیان عدالت

با ما تماس بگیرید

  • اشرفی اصفهانی شمالی، بالاتر از نیایش، بین فلاح و دربندی، پلاک 491، طبقه 3

آمار بازدید

Warning: Division by zero in /home/adlafar4/domains/adlafarinanarman.com/public_html/modules/mod_zt_visitor_counter/helper.php on line 74
امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
ماه قبل
کل بازدید
92
196
288
288
6488
503126

پیش بینی امروز
INF


طراحی و پشتیبانی توسط