سوالات حقوقی املاک

  سوالات حقوقی املاک

  سوالات حقوقی املاک | سوالات حقوقی | سوالات املاک

برای پاسخ به سوالات حقوقی املاک و یا در صورت بروز هرگونه مشکلی در زمینه دعاوی ملکی می توانید از مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی عدل آفرینان آرمان، از طریق تماس تلفنی بهره مند شوید.  

سوالات حقوقی املاک

سوالات حقوقی املاک در عدل آفرینان آرمان

 

سوالات حقوقی حقوق مربوط به املاک

یه وکیل ملکی خوب باید به تمام حقوقی که به جهت دارایی یا استفاده از ملک به شخص مالک تعلق می گیرد آشنایی داشته باشد. جمله حقوق مربوط به املاک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حق تصرف اموال: مالک می تواند بدون ایجاد مزاحمت برای همسایه، هرگونه استفاده ای از ملک خود ببرد. تنها حکم قانون می تواند ملک را از تصرف مالک خارج نماید.

اگر مالک ضمن عقد قرارداد، ملک خود را به شخص ثالثی واگذار نمود، این ملک به عنوان امانت در اختیار شخص ثالث قرار گرفته و وی حق انتفاع بر ملک دارد.

حق وقف:مالک می تواند ملک خود را در چارچوب ضوابط و شرایط مشخص برای مدت معلوم به وقف اشخاص دیگری درآورد. وقف می تواند عام یا خاص باشد. از شرایط وقف ملک، لزوم مالکیت مالک و اهلیت مالک است. سوالات حقوقی املاک

سوالات حقوقی املاک | وکیل ملکی | انحصار وراثت

<pبر اساس قانون تا زمانی که وراث  >انحصار ورثه ننمایند حق تقسیم اموال متوفی را نخواهند داشت. در انحصار وراثت، وراث باید لیست اموال و لیست وراث و مدارک شناسایی متوفی و وراث را به شورای حل اختلاف آخرین محل سکونت متوفی داده و شورا این اموال و لیست ها را مورد بررسی قرار می دهد و سپس در روزنامه درج آگهی می نماید اگر پس از یک ماه از تاریخ درج آگهی کسی مراتب اعتراض خود را به این شورا اعلام ننماید گواهی انحصار ورثه جهت تقسیم اموال از طرف این شورا صادر خواهد گردید. سوالات حقوقی املاک

سوالات حقوقی املاک | رعایت چند نکته می تواند از بروز اختلافات و کلاهبرداری ها در خصوص املاک جلوگیری کند:

 • اطمینان از مالکیت فروشنده بر ملک
 • سند دار بودن ملک
 • آزاد بودن ملک
 • بازدید از ملک
 • مبایعه نامه عادی یا رسمی

سوالات حقوقی املاک | فرق دعوای تخلیه ملک و خلع ید

اختلافات این دو دعوا بسیار است اما آنچه مهم و کاربردی است این است که خلع ید برای رفع تصرف حقوقی از ملک است که شما مدعی مالکیت آن هستید ولی تخلیه برای خارج کردن ملک از تصرف مستاجر است و مستاجر ادعای مالکیتی در ملک ندارد.

انحصار وراثت به چه معناست؟

انحصار وراثت عبارت است از تعیین وراث متوفی و تقسیم سهم ارث بین وراث.

 • وراثی که از متوفی ارث می برند 3 دسته اند:
 • دسته اول: پدر، مادر، شوهر، زن، فرزند، فرزندان فرزند
 • دسته دوم: اجداد، خواهر، برادر، فرزندان آنها
 • دسته سوم: عمو، دایی، عمه، خاله، فرزندان آنها

سوالات حقوقی املاک 

سوالات املاک | سوالات حقوقی

سوالات حقوقی املاک | وکیل ملکی

اگر برای الزام به تنظیم سند رسمی وکیل ملکی گرفته اید قطعا:

در صورت عدم حضور فروشنده، مدت زمان تنظیم سند رسمی کمتر خواهد بود.

نیازی به حضور خریدار در دادگاه نمی باشد.

وکیل ملکی می تواند خسارتی را که در قرارداد پیش بینی شده است را سریعا از فروشنده مطالبه کند.

در صورتی که ملک در رهن باشد وکیل املاک می تواند فک رهن آن را از فروشنده بخواهد.

در صورتی که فروشنده حاضر به انتقال و تنظیم سند نشد وکیل املاک می تواند با حضور مامور دادگاه برای تنظیم سند رسمی به نام خریدار در محضر اقدام کند.

سوالات حقوقی املاک | وکیل ملکی | تعریف حق سرقفلی و حق کسب

سرقفلی عموماً به وجهی که مستأجر در ابتدای اجاره به مالک جدا از اجاره بها پرداخت می کند اطلاق می شود که در قبال آن، مالک، ملک تجاری خود را به مستأجر واگذار می نماید.

اما حق کسب و تجارت به صورت تدریجی برای مستأجر ملک تجاری به وجود می آید. این حق پس از آنکه مستأجر با کار و فعالیت خود، تعداد زیادی مشتری جلب نمود و محل کسب و کار را به محلی پر رونق تبدیل کرد به دست می آید. 

سوالات حقوقی املاک | وکیل ملکی

وجه التزام قرارداد به چه معناست؟

وجه التزام به این معنی است که هرگاه به علتی بیع قطعی انجام نشد این مبلغ به عنوان جریمه از طرفی که عدم انجام معامله مستند به عمل اوست اخذ و به طرف دیگر تعلق گیرد.

به عبارت دیگر می توان گفت وجه التزام، خسارت عدم انجام تعهد انتقال رسمی ملک یا مورد معامله است که در قولنامه به یکی از روش‌های زیر می باشد: 

١ - در قولنامه ذکر می‌شود در صورتی که فروشنده یا خریدار از اجرای مفاد تعهد خویش امتناع کند، فلان مبلغ را باید به طرف مقابل بپردازد. در این صورت اگر فروشنده به تعهد خود عمل نکند، خریدار می‌تواند با احراز عدم اجرای تعهد، وجه التزام تعیین شده را مطالبه کند. 

٢ - یا به صورت جامع‌تر طرفین توافق می‌کنند که در تاریخی در دفترخانه حضور یابند و سند رسمی تنظیم کنند و در صورت عدم حضور هر یک در دفترخانه، طرف دیگر مکلف است مبلغی به طرف دیگر بپردازد و تعهد خویش را نیز انجام دهد.

سوالات حقوقی املاک

اگر شخصی ملکی مشاع بخرد وضعیت به چه صورت است؟

به املاکی که دارای بیش از یک مالک باشند ملک مشاع می گویند. در این صورت شرکا نمی توانند مال را تقسیم کنند زیرا همه از آن سهم دارند و مانند مال به ارث رسیده می باشد . هر کدام از شرکا می توانند سهم خود را بفروشند یعنی تصرف حقوقی آن امکان دارد تنها تصرف فیزیکی آن مال جایز نیست یعنی شخص نمی تواند بخاطر سهم خود قسمتی  از مال را برای خود بگیرد.

توقیف اموال غیر منقول به چه صورتی است؟

در توقیف اموال غیر منقول، بسته به این که ملک قبلا به ثبت رسیده باشد یا به ثبت نرسیده باشد نحوه توقیف متفاوت است مال باید به اداره ثبت آن محل اطلاع داده شود تا با ثبت در دفتر بازداشت شود یعنی به صورت دفتری بازداشت می شود تا از نقل و انتقال در امان بماند که اصطلاحا به آن توقیف سندی می گویند یعنی برخلاف مال منقول که از جهت فیزیکی توقیف می شود.

در املاک غیر منقول توقیف سندی می شود یعنی به شکلی می شود که از خرید و فروش آن جلوگیری می شود پس کسی که ساکن آن خانه است همچنان ساکن باقی می ماند.


سوالات حقوقی املاک

 • اگر در ملکی، یکی از ورثه ها حاضر به فروش ملک ورثه ای نباشد، تکلیف بقیه چیست؟

بهترین روش در مورد اموال فرد فوت شده اعم از منقول و غیرمنقول (ماترک) دادخواست تقسیم ماترک و مهر و موم آن است.

 • آیا با نداشتن پایان کار ساخت ملک می‌توان آن ملک را اجاره داد؟

مستند به ماده ۲۲ قانون ثبت اسناد و املاک، فردی مالک است که سند رسمی دارد یا سابقه ثبتی به نام اوست. پس هرگونه نقل و انتقال اموال غیرمنقول مانند زمین و ساختمان باید به‌صورت رسمی باشد. در صورتی که سند اولیه به نام افراد باشد یا قولنامه (بیع‌نامه) ملکی به نام فرد باشد می‌توان آن را اجاره داد و وجود یا عدم وجود پایان‌کار مانع اجاره دادن ملک نیست.

هیج مقاله ای در این دسته موجود نیست ، اگر نام زیر دسته ها نمایش داده می شود، آن ها شامل مقالاتی هستند.

اگر گروه وکلای عدل آفرینان آرمان توانسته در حل مشکلات حقوقی به شما کمکی کرده باشد می توانید با شماره هایی که در سایت درج شده تماس بگیرید تا وکلای ما پرونده حقوقی شما را به عهده گیرند. 

 

حامیان عدالت

با ما تماس بگیرید

 • اشرفی اصفهانی شمالی، بالاتر از نیایش، بین فلاح و دربندی، پلاک 491، طبقه 3

آمار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
ماه قبل
کل بازدید
90
193
283
283
7631
527285

پیش بینی امروز
288


طراحی و پشتیبانی توسط