×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 161
سه شنبه, 12 اسفند 1399 ساعت 07:00

چگونه از کسی به جرم توهین شکایت کنیم؟

نوشته شده توسط

افترا و توهین و مجازات آن

 سوالات حقوقی | وکیل حقوقی | شماره تلفنی بهترین وکیل تهران

 توهین می تواند با کردار، گفتار، نوشتار و حتی با اشارات دست و چشم باشدف مثل آب دهان به روی دیگران انداختن، هدل دادن از روی تحقیر و یا برداشتن کلاه و روسری.  

برای شکایت از شخصی که به ما توهین کرده یا افترا زده در وهله اول باید به کمک شاهد، پیامک ها و... اثبات شود. در مورد افترای شفاهی باید ثابت شود که چه بیانیاتی صورت گرفته است که حامل اتهام افترا باشند زیرا دادگاه معتقد است که جمله توهین آمیز و افترا جمله ای است که باعث بدنامی و بی اعتباری شخص شود و از روی تحقیر، دشمنی، اهانت و ... بیان شده باشد و یا از دید جامعه به این صورت جلوه کند و به اعتبار و آبروی شخص آسیب برساند.

 مراحل طرح شکایت توسط وکیل پایه یک دادگستری

شما در مرحله اول به مشاوره حقوقی حضوری با وکیل پایه یک دادگستری در امور کیفری نیاز دارید. 

 بعد از گرفتن وقت حضوری با وکیل متخصص، حتما جزئیات پرونده را برای وکیل شرح دهید و مدارکی که برای اثبات ادعای خود دارید به وکیل تحویل دهید و وکالتنامه وکیل را امضا کنید.

در این مرحله وکیل شکایتنامه ای برای اثبات جرم توهین و افترا را تنظیم خواهد کرد.

مدارک لازم برای شکایت افترا و توهین توسط وکیل

مدارک شناسایی از قبیل کارت ملی و شناسنامه

ارائه مدارک لازم در رابطه با اثبات توهین و رفع اتهام 

دوشنبه, 27 بهمن 1399 ساعت 03:30

انواع تهدید و مجازات آن

نوشته شده توسط

تهدید چیست و مجازات آن

همانطور که می دانید شرافت و آبروی یکی از مهم ترین و حساس ترین مسائل برای هر کسی است. به همین دلیل ممکن است افراد گاهی اوقات به دلیل ترس از آبروریزی و حفظ آبروی خود، از گرفتن حقشان صرف نظر کنند.  به همین دلیل بهتر است که مردم از حق و حقوقی که می تواند آنها را از ضررهای احتمالی که ممکن است بابت حفظ آبروی خود ببینند اطلاع داشته باشند. بهتر است بدانید که تهدید به آبروریزی و هر اقدام دیگری در جهت ریختن آبروی کسی، با توجه به نوع جرم می تواند مجازات متفاوتی داشته باشد و بهتر است افراد مسائلی را که موجب می شود شرافت و آبرویشان خدشه دار شود، پیگیری کنند. 

انواع تهدید:

  • تهدید به انجام یک فعل: به این معنی که فردی به زور و یا به اجبار کشی را وادار به عمل مجرمانه ای نظیر قتل، سرقت، حمل مواد مخدر و... نماید.
  • تهدید نفسانی: ترساندن شخصی از وارد کردن آسیب به شخص دیگری و همچنین اطرافیان و خانواده او مانند تهدید به قتل و...
  • تهدید حیثیتی: ترساندن شخص از بردن آبرو با اعمالی شبیه به افشای رازهای او، انتشار تصاویر خصوصی و...
یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 03:30

مجازات رابطه نامشروع

نوشته شده توسط

جرم رابطه نامشروع 

رابطه نامشروع جزو جرائم ضد عفت و اخلاق عمومی می باشد و تعریف آن به طور عمومی این است که چنانچه زن و مردی که بین شان رابطه زوجیت وجود ندارد رابطه نامشروع و یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل مضاجعه انجام دهند مرتکب جرم شده اند که در این شرایط مرتکب جرم شده اند و به مجازات محکوم می شوند.

مجازات رابطه نامشروع

وکیل پایه یک دادگستری

رابطه نامشروع چیست؟

برقراری هرگونه ارتباط فیزیکی یا غیرفیزیکی که بین زن و مرد که به هم نامحرم هستند و مرزهای قانونی و شرعی را رد کرده باشند را رابطه نامشروع می نامند. می توان گفت که برقراری تماس تلفنی بین زن و مرد نیز رابطه نامشروع نامیده می شود. البته ارتباط تلفنی بین دو همکار چنین برداشتی را در پی نخواهد داشت و این موضوع تنها شامل ارتباطاتی می شود که منافی عفت باشد. 

تفاوت رابطه نامشروع و زنا در چیست؟

زنا جرمی حدی است و رابطه نامشروع جرمی تعزیری می باشد. دامنه جرم رابطه نامشروع بسیار گسترده تر از دامنه جرم زنا می باشد. در واقع روابط نامشروع به هرگونه روابط منافی عفت از قبیل گرفتن دست زن و مد نامحرم، در آغوش گرفتن، بوسیدن، ارتباطات تلفنی و... گفته می شود اما زنا به رابطه جنسی بین زن و مرد نامحرم گفته می شود. شرایط اثبات زنا بسیار سخت تر از اثبات روابط نامشروع می باشد. 

 

شنبه, 25 ارديبهشت 1400 ساعت 08:28

آیا امکان کم کردن سن شناسنامه امکان پذیر است؟

نوشته شده توسط

کم کردن سن در شناسنامه

وکیل کاهش سن | وکیل تغییر نام | سوالات حقوقی

شناسنامه یک سند رسمی است که در حالت عادی امکان کم کردن سن و تغییر اطلاعات در آن وجود ندارد. اما در بسیاری از موارد ممکن است که فردی مدعی شود که سن واقعی او در شناسنامه نیامده است و در نتیجه بخواهد که تاریخ تولد خود را تغییر دهد. تغییر سن در شناسنامه تنها با ارائه یک سری دلایل واقعی و کافی و همچنین با اثبات ادعا امکان پذیر است. برای مثال ممکن است که فردی ادعا کند که شناسنامه او، شناسنامه خواهر و یا برادر اوست که قبل از تولد او فوت کرده و خانواده او بدون دریافت شناسنامه جدید، شناسنامه قبلی را برای او در نظر گرفته اند. 

به همین منظور الزام به تنظیم سند بر اساس قانون حفظ اعتبار اسناد جعلی و جلوگیری از تزلزل آن ها، امکان تغییر تاریخ تولد وجود ندارد مگر در یک سری شرایط استثنایی که اشتباه بودن تاریخ در شناسنامه توسط قاضی اثبات شود. این نکته را نباید فراموش کرد که هر فردی تنها با یک بار می تواند برای تغییر سن در شناسنامه خود اقدام کند  و نحوه رسیدگی به این گونه درخواست ها بسته به میزان تفاوت سن واقعی فرد با سن ذکر شده در شناسنامه تفاوت خواهد داشت. 

مدارک موردنیاز برای تغییر سن در شناسنامه:

برای کاهش سن در شناسنامه و تغییر تاریخ تولد به مدارک زیر نیاز می باشد.

  • سه قطعه عکس رنگی با پس زمینه سفید
  • اصل شناسنامه و کارت ملی و همچنین کپی آنها

مراجع رسیدگی به کاهش سن شناسنامه ای:

مراجع برای رسیدگی به کاهش سن شناسنامه ای به تفاوت سن واقعی افراد با سن شناسنامه ای آن ها بستگی دارد. در صورتی تغییر کمتر از 5 سال باشد مرجع رسیدگی دادگاه محل سکونت فرد می باشد. بعد از تایید آن توسط دادگاه تغییر توسط اداره ثبت احوال انجام می شود. اما، در صورتی که این تغییر بیشتر از 5 سال باشد فرد بایستی به فرمانداری محل صدور شناسنامه رجوع کرده و س از طی مراحل قانونی مانند رسیدگی به پرونده  در کمیسیون تشخیص سن و رئیس اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه،پرونده توسط پزشک نیز بررسی می گردد.

یکشنبه, 20 مهر 1399 ساعت 07:26

حضانت فرزندان در صورت اختلاف زوجین و یا طلاق چگونه است؟

نوشته شده توسط

حضانت فرزندان

حضانت فرزندان در صورت اختلاف زوجین و یا طلاق چگونه است؟ 

سوالات حقوقی خانواده | سوالات خانواده 

حضانت فرزندان تا سن هفت سالگی بر عهده مادر است و پس از هفت سالگی حضانت فرزند پسر تا 15 سالگی با پدر خواهد بود و فرزند دختر نیز، تا 9 سالگی با پدر خواهد بود. در رابطه با حضانت فرزند بالغ کمتر از هجده سال، بر اساس قانون مدنی و رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور، با رسیدن طفل به سن بلوغ شرعی که در پسر، پانزده سال و در دختر، نه سال است، با توجه به اینکه موضوع حضانت از موضوعات غیر مالی است، به همین دلیل حضانت منتفی می شود و فرد بالغ نیز می تواند با هریک از والدین یا اجداد خود که می خواهد زندگی کند.

این مسئله، مانع این نمی شود که برای فرزندان، بعد از سن بلوغ شرعی، درخواست ملاقات داده شود. به همین دلیل با توجه به ماده 45 قانون حمایت خانواده، چنانچه مصلحت کودک ایجاب کند، صدور حکم ملاقات چنین فرزندی با هر یک از والدین و تهیه ی الزامات آن توسط طرف دیگر بلا اشکال است و احراز این امر با دادگاه خواهد بود.

سوالات حقوقی | حضانت فرزند تا چه سنی با مادر است؟

مادرانی که در آستانه طلاق هستند بر اساس قانون در حالت عادی به دلیل شرایط حساس روحی کودکانشان و نیازی که به مادر دارند در صورت طلاق والدین، حضانت کودک دختر و پسر تا سن هفت سالگی با مادر است و بعد از پایان هفت سالگی حضانت انها با پدر می باشد. 

وکیل خانواده | موسسه حقوقی عدل آفرینان ارمان

سه شنبه, 18 شهریور 1399 ساعت 02:54

آیا پس از بخشش مهریه می توان دوباره آن را طلب کرد؟

نوشته شده توسط

آیا پس از بخشش مهریه می توان دوباره آن را طلب کرد؟

این نکته را فراموش نکنید که برای بخشش مهریه به دادگاه نیازی نیست و با یک امضا حل می شود اما در بعضی مواقع درخواست مجدد مهریه وجود دارد 

بخشش مهریه

بخشش مهریه | سوالات حقوقی

 

برای پاسخ به این سوال دو حالت وجود دارد:

 

در حالت اول زمانی است که زوجه در رابطه با مهریه، ما فی الذمه زوج را ابراء می کند به این معنی که از نظر من تو دیگر وظیفه ای برای پرداخت مهریه نخواهی داشت که این کار باعث می شود تا تکلیف شوهر در پرداخت مهر به طور کلی ساقط شود که در این حالت زن حق مطالبه مطالبه مهریه را نخواهد داشت.

در حالت دوم زمانی که است که زوجه مهریه خود را در قبال طلاق می بخشد. بخشش مهریه در طلاق های خلع و مبارات انجام می شود. خلع و مبارات دو نوع طلاق توافقی در حقوق اسلامی است که زن با واگذاری مالی به شوهر از او طلاق می گیرد که معمولا این نوع طلاق زمانی است که زن به دلیل تنفر بیش از حد خود به شوهر حاضر است با دادن مالی به او، از او طلاق بگیرد. حال ممکن است این مال مهریه زن و یا معادل ان باشد که در فرهنگ عامه از عبارت "مهرم حلال و جانم آزاد" استفاده می کنند. چنانچه زن در طول ایام عدع از بخشش مهریه خود رجوع کند، طلاق ملغی و کان لم یکن خواهد شد به این معنی که همچنان زن و شوهر هستند و طلاقی صورت نگرفته است. 

 

 سوالات حقوقی | چند نکته مهم در بخشیدن مهریه:

  • زمانی که زن تنها به صورت شفاهی به مرد می گوید که من مهریه ام را به تو می بخشم در حالی که به صورت رسمی ثبت نشده باشد، اگر واهب بخواهد از هبه رجوع کند ابتدا باید انعقاد عقد هبه را به اثبات برساند و سپس اقدام به رجوع نماید اما در هبه ای که مستند به سند رسمی است اثبات هبه لازم نیست
  • امکان انکار و تردید در مورد هبه نامه های رسمی وجود ندارد و هیچ یک از زوجین نمی توانند ادعا کنند که در صحت و اصالت سند تردید دارد.
  • از هبه هایی که ثبت رسمی شده اند نیز می توان رجوع کرد.
یکشنبه, 22 فروردين 1400 ساعت 03:46

مطالبه مهریه بعد از طلاق

نوشته شده توسط

سوالات حقوقی طلاق

وکیل طلاق | وکیل مهریه | وکیل حقوقی | وکیل پایه یک دادگستری

 

مطالبه مهریه بعد از طلاق

گرفتن مهریه بعد از طلاق تحت یک سری شرایط امکان پذیر می باشد. در صورتی که طلاق توافقی باشد و زن تعدادی از سکه یا مهریه خود را بخشیده یا تعیین تکلیف نکرده باشد و در واقع در قبال اجرای صیغه طلاق مهریه کامل خود را نبخشیده باشد امکان مطالبه مهریه را دارد و تمامی شرایط از قبیل گرفتن مهریه از طریق دادگاه و اجرای ثبت اسناد رسمی فراهم می باشد و همچنین در صورتی که زن با اخذ حکم از دادگاه مبنی بر طلاق با وجود مهریه امکان اخذ مهریه را دارد.

 

سوالات حقوقی-عدل آفرینان آرمان

سوالات حقوقی | وکیل طلاق

 

در رابطه بخشش یا عدم بخشش مهریه در طلاق یا گواهی عدم امکان سازش شرایط بدین گونه نمی باشد که زن باید کل مهریه خویش را برای اخذ حکم بذل کند بلکه با توجه به نوع توافقات و نوع طلاق می تواند بخشی از مهریه یا کل مهریه را بعد از طلاق بگیرد و در این خصوص مشاوره حقوقی با وکیل مهریه و توسط بهترین وکیل تهران در مؤسسه حقوقی عدل آفرینان آرمان فراهم بوده و تمامی شرایط و موانع از ابتدا تا انتها برای گرفتن مهریه بعد از طلاق جهت حفظ حقوق شما ارائه می گردد.

طلاق در دوران عقد و مطالبه مهریه | سوالات حقوقی طلاق

منظور از دوران عقد، زمان بین وقوع عقد نکاح و شروع زندگی مشترک است آنچه از دیدگاه قانون در طلاق توافقی و مهریه اهمیت دارد رابطه زناشویی بین زوجین می باشد و چنانچه بین آنها رابطه نزدیکی کامل واقع شده باشد تمام مهریه به زن تعلق می گیرد. اگر بین زوجین رابطه زناشویی واقع نشده باشد تا قبل از طلاق زن می تواند تمام مهریه را مطالبه کند و تنها در زمان طلاق است که زن مستحق نصف مهریه خواهد بود. 

مهریه در عقد موقت چگونه است؟

در عقد موقت نیز پرداخت مهریه بنا به اصول خاص باید به زوجه پرداخت گردد. بنا به جمله مهرالمعلوم و مدت الملوم(حقوق مشخص بنا به زمان مشخص باید معین گردد).

تفاوت آن با ازدواج دائم در این است که در ازدواج موقت دیگر زن حق درخواست نفقه را ندارد، مگر در صورتی که در صیغه نامه درج شده باشد.

دوشنبه, 16 ارديبهشت 1398 ساعت 03:00

در چه صورت زن ناشزه محسوب می شود؟

نوشته شده توسط

سوالات حقوقی

وکیل طلاق | وکیل خانواده | وکیل مهریه

وکیل طلاق|وکیل خانواده|سوالات حقوقی 

زن ناشزه به چه کسی گفته می شود:

زن ناشزه زنی به زنی گفته می شود که وظایف شرعی و قانونی خود را بدون دلیل موجه نسبت به همسر ایفا نمی کند و مصداق بارز آن نداشتن تمکین عام یا خاص نسبت به شوهر است.

در چه صورت زن ناشزه محسوب می شود؟

زنی که بنا را بر ناسازگاری گذاشته و بدون عذر موجه از شوهرش تمکین نمی کند ناشزه محسوب می شود و از این حیث، حق دریافت نفقه ندارد.

تمکین دو نوع است:

تمکین عام

تمکین خاص

 

تمکین عام: به وظایف عمومی زن در منزل شوهر گفته می شود  که با اطاعت از شوهر یا تعامل و تفاهم در اوضاع زندگی مشترک به طور کلی همراه خواهد بود

تمکین خاص: تمکین خاص صرفا به انجام وظایف خاص زناشویی و جنسی مربوط می شود

 

 اگر می خواهید بیشتر بدانید: مدت زمان طلاق توافقی

شنبه, 23 فروردين 1399 ساعت 19:33

تقسیط مهریه چیست؟

نوشته شده توسط

سوالات حقوقی خانواده

وکیل طلاق | وکیل خانواده | وکیل حقوقی

 سوالات حقوقی مهریه

مهریه همزمان با انعقاد ازدواج در سند ازدواج ثبت می شود. یکی از مهمترین ویژگی های سند ازدواج این است که لازم الاجرا می باشد به این معنی که با درخواست زن از دفترخانه تنظیم سند ازدواج برای اجرای تعهدات آن از جمله مهریه را می توان درخواست کرد و مراجعه به دادگاه برای این کار الزامی نیست.

تقسیط مهریه و همه چیز درباره آن

شرایط تقسیط مهریه معمولا به دو شکل و شیوه مشخص اتفاق می‌افتد:

اول این است که هر دو طرف حکم را می‌پذیرند و با نوشتن این جمله که «نسبت به حکم صادره اعتراضی ندارم و حق تجدیدنظرخواهی را از خودم سلب می‌کنم» موافقت خود را با حکم صادره اعلام می‌کنند.

دوم این است که با اعتراض یکی از طرفین یا هر دو طرف نسبت به حکم صادرشده، پرونده برای بررسی مجدد به دادگاه تجدیدنظر ارسال می‌شود تا نسبت به اعتراض هر دو طرف پرونده رسیدگی گردد.

 

عدم رعایت شرایط تقسیط

مرد باید ماه به ماه و در تاریخی مشخص بدهی خود را پرداخت کند و شرایط تقسیط مهریه را کامل بپذیرد. چنانچه در پرداخت مهریه تأخیری رخ دهد اجرای احکام معمولا تا ده روز حکم جلب صادر نمی‌کند اما در قبال دریافت با تأخیر مهریه، به میزان قیمت سکه در همان روز یک‌ بیستم از مرد جریمه می‌گیرد. بعد از ده روز نیز در صورتی که زن تقاضای جلب همسرش را مطرح کند، پرونده اجرای احکام به شعبه رسیدگی‌ کننده ارسال و با بررسی پرونده توسط قاضی و موافقت او، اجرای احکام نیز دوباره حکم جلب تازه‌ای صادر می‌کند.

 اگر می خواهید بیشتر بدانید: در چه صورت زن ناشزه محسوب می شود؟

 

سوالات حقوقی | وکیل مهریه

سه شنبه, 16 ارديبهشت 1399 ساعت 18:43

طلاق رجعی چیست؟

نوشته شده توسط

سوالات حقوقی طلاق

وکیل طلاق | وکیل حقوقی | وکیل پایه یک دادگستری

 سوالات حقوقی طلاق

یکی از بخش های طلاق، طلاق رجعی می باشد که نقطه مقابل طلاق بائن می باشد. طلاق رجعی به معنای قائل شدن حق رجوع برای مرد در مدت معین است که با طلاق بائن متفاوت است . زیرا مرد در طلاق بائن نمی تواند در طول مدت زمان عده به زن رجوع کند و با وی زندگی کند؛ اما در مورد طلاق رجعی این امکان وجود خواهد داشت . 

طلاق رجعی چیست؟ | سوالات حقوقی طلاق

طلاق رجعی طلاقی است که مرد می تواند در مدت عده به زن رجوع کند. در طلاق رجعی اگر مرد رجوع کند زن باید در مدت عده از شوهرش تبعیت کرده و وظایف خود را به جا آورد زیرا زنی که طلاق رجعی داده شده است در حکم همسر شرعی  است تا زمانی که عدّه اش تمام شود. در صورت رجوع  مرد نفقه زن بر مرد واجب است اگر ناشزه نباشد و کفن و فطره زن نیز بر عهده شوهر است.  در صورت مرگ هر کدام از زوج و زوجه در طلاق رجعی ، دیگری از او ارث می برد و مرد نمی تواند در دوران عدّه زن با خواهرش ازدواج کند

 

در طلاق رجعی مرد می‌­تواند با قصد رجوع به دو طریق به زن خود رجوع کند:

حرفی بزند و با همسر خود مصالحه کند مثل گفتن جمله‌ی دوستت دارم<.

فعلی انجام­ بدهد که نشان از بازگشت به زندگی باشد ، مثل آنکه دست همسر خود را بگیرد یا روسری او را از سر در­آورد.

 

 

وکیل طلاق | سوالات حقوقی طلاق

صفحه1 از3

اگر گروه وکلای عدل آفرینان آرمان توانسته در حل مشکلات حقوقی به شما کمکی کرده باشد می توانید با شماره هایی که در سایت درج شده تماس بگیرید تا وکلای ما پرونده حقوقی شما را به عهده گیرند. 

 

حامیان عدالت

با ما تماس بگیرید

  • اشرفی اصفهانی شمالی، بالاتر از نیایش، بین فلاح و دربندی، پلاک 491، طبقه 3

آمار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
ماه قبل
کل بازدید
13
196
734
734
7403
356357

پیش بینی امروز
240


طراحی و پشتیبانی توسط