طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی نوعی طلاق است که در آن زوج و زوجه بنا به هر دلیلی به این نتیجه می رسند که امکان ادامه زندگی مشترک دیگر برایشان مقدور نیست و تصمیم به جدایی و شروع مراحل طلاق توافقی می گیرند و به همین منظور در ارتباط با کلیه مسائل مربوط به زندگی مشترک، تعهدات، دیون و تکالیف آن با یکدیگر به تفاهم و توافق می رسند. در واقع شرایط طلاق توافقی همان گونه که از نام آن پیداست به طور کامل بستگی به توافقات زوجین دارد که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 • حضانت فرزند یا فرزندان مشترک

 • نفقه زوجه و فرزندان، جهیزیه

 • اجرت المثل دوران زوجیت (در صورت وجود)

 • همچنین شاید از همه چالش بر انگیزتر، در مورد مهریه

 همانگونه که قانون ازدواج را محترم شمرده و برای نظم بخشیدن به آن قواعدی را وضع کرده است، طلاق را نیز یک راه حل برای اختلافات و مشکلات جدی در نظر گرفته است. علاوه بر اینکه طلاق عملی مذموم است، اما ممکن است در مواردی طرفین با یکدیگر سازش نداشته باشند و چاره ای جز جدایی طرفین باقی نماند. به همین دلیل، در قانون  روش های مختلفی برای طلاق پیش بینی شده است که بر اساس آن می توان طلاق را به طلاق از طرف مرد ، طلاق از طرف زن و طلاق توافقی تقسیم بندی کرد.

در طلاق توافقی، ابتدا زوج و زوجه در مورد سرنوشت حقوق و تکالیف مالی و غیر مالی با هم به توافق می رسند و سپس اقدام به تقدیم دادخواست و مراجعه به دادگاه می نمایند. نکته ای که در رابطه با طلاق توافقی باید مورد توجه قرار گیرد آن است که گرچه دعوای طلاق توافقی، نوعی از دعوای طلاق بوده، اما از نظر برخی تشریفات رسیدگی در دادگاه، متفاوت از سایر اقسام طلاق می باشد.

طلاق توافقی

بهترین وکیل طلاق در تهران

چرا طلاق توافقی؟

موضوع طلاق توافقی از نظر سپری شدن وقت و زمان کمتر و همچنین نسبت به دیگر مسائل عاطفی و اخلاقی موجود بین روابط زوجین و فرزندان آن ها، از بقیه عنوان های طلاق مانند طلاق یک طرفه توسط شوهر یا به صورت استثنایی طلاق توسط زن آسان تر و دارای اثرات سوء روانی کمتری است.

چه بسا اگر زن وشوهر در مورد مسائل ذکر شده با یکدیگر توافق داشته باشند، در عرض 3 ماه طلاق بین آنها انجام می گیرد.

مزایای حضور وکیل طلاق توافقی

 1. انجام تمام مراحل توسط وکیل طلاق توافقی که آشنا به تمام روند دادرسی می باشد موجب می شود در کمترین مدت زمان ممکن کار انجام شود.
 2. نیاز به حضور هیچ یک از زوجین نمی باشد .
 3. تنظیم دادخواست طلاق توافقی که در حکم پی و بنیان مراحل و روند دادگاه می باشد و در صورتی که ناقص تنظیم شود زمان رسیدگی را طولانی می کند و درصورتی هم که اشتباه تنظیم شده باشد و در توافقات که بعدا آثار حقوقی مهمی را به دنبال خواهد داشت با توجه و اشراف به قانون و آثار آن نباشد قطعا مشکلات بعدی را ایجاد خواهد کرد و برای جلوگیری حضور وکیل لازم و ضروری است.
 4. دیگر نیاز به حضور زوجین نیست و از تنش و اختلافاتی احتمالی  زوجین در ملاقاتی که باهم دارند جلوگیری می شود.
 5. حضور وکیل طلاق توافقی از طولانی شدن روند رسیدگی جلوگیری می کند .
 6. هرچند حضور وکیل مستلزم هزینه و حق الوکاله می باشد ولی از هزینه های بی جهت پرهیز می شود.

طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی در تهران

هزینه طلاق توافقی

هزینه های طلاق توافقی به طور معمول شامل مواردی از قبیل هزینه ثبت دادخواست، هزینه مشاوره خانواده در دادگاه هزینه آزمایش بارداری، هزینه طلاق در محضر و هزینه یا حق الوکاله وکیل می باشد با توجه به اینکه طلاق به صورت توافقی بوده، هزینه دادرسی در صورتی که دادخواست از سوی هر دو نفر ارائه داده شود این هزینه بین آنها تقسیم خواهد شد.

پس از ثبت دادخواست  و تعیین شعبه دادگاه و با توجه به اینکه داوری از طلاق توافقی حذف شده و جای آن را مشاوره خانواده گرفته است، واحد مشاوره دادگاه نیز هزینه ای بابت حق مشاوره از زوجین دریافت می کند که این هزینه در شهرهای مختلف کشور و مجتمع های خانواده متفاوت می باشد که در مطلب هزینه طلاق توافقی به طور کامل توضیح داده ایم.

 

جهت دریافت مشاوره حقوقی می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

021-26702518 - 021-26702756 - 09125141336

 

هیج مقاله ای در این دسته موجود نیست ، اگر نام زیر دسته ها نمایش داده می شود، آن ها شامل مقالاتی هستند.

حامیان عدالت

با ما تماس بگیرید

 • اشرفی اصفهانی شمالی، بالاتر از نیایش، بین فلاح و دربندی، پلاک 491، طبقه 3

آمار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
ماه قبل
کل بازدید
44
196
765
765
7403
356388

پیش بینی امروز
264


طراحی و پشتیبانی توسط