نکات کاربردی حقوق خانواده که همه باید با آن آشنا باشند

در قانون خانواده موارد متعددی ذکر شده است که هر یک از طرفین باید با آن نکات کاربردی آشنایی کامل داشته باشند.

قانون خانواده و حقوق مربوط به آن موارد مختلفی را شامل می‌شود و نکات کاربردی بسیاری در این قانون ذکر شده است.

برای داشتن زندگی راحت زوج و زوجه باید هرکدام حقوق مربوط به خود را انجام دهند و البته نکات حقوقی و کاربردی را مد نظر قرار دهند.

چنانچه مهریه زن معادل یا بیشتر از اموال متوفی باشد، کلیه سهم الارث به زن اختصاص داده شده و وارث سهمی نمی برند.

 زن برای دریافت مهریه خود می تواند به دفتر ازدواجی که در آن عقد ازدواج به ثبت رسیده یا دایره اجرای ثبت مستقل در اداره ثبت محل وقوع ازدواج مراجعه و تقاضای صدور اجراییه کند.

 عسر و حرج؛ وضعیتی است که در آن ادامه زندگی برای زوجه با مشقت همراه بوده و عادتاً قابل تحمل نباشد و در همین راستا اعتیادی که به موجب آن زن میتواند به عنوان عسر و حرج از شوهر طلاق بگیرد،اعتیادی است که مضر به حال خانواده باشد.

هرگاه زوجه باکره نبوده باشد و زوج قصد طلاق داشته باشد باید تمام مهریه،اجرت المثل ایام زندگی مشترک،با دارا بودن شرایط نصف دارایی و نفقه دوران عده را نیز پرداخت کند و البته باید توجه داشت که نازایی زن از موجبات فسخ نکاح و طلاق محسوب نمی شود.

 ازدواج دختر باکره با اجازه پدر یا جد پدری میسر است و زن زمانی می‌تواند اجرت المثل ایام زوجیت را مطالبه کند که طلاق به درخواست زوج بوده و ناشی از تخلفات زوجه از ایفای وظایف همسری و سوءرفتار وی نباشد.

 با فوت همسر،مطالبه اجرت المثل از سوی زوجه پذیرفته نیست و در صورتی که هر یک از زوجین برای نکاح، دیگری را به خصوصیاتی فریب دهد،علاوه بر رسیدگی کیفری؛ تقاضای فسخ نکاح و مطالبه خسارت نیز امکان پذیر است.

وکیل خانواده | وکیل طلاق

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

اگر گروه وکلای عدل آفرینان آرمان توانسته در حل مشکلات حقوقی به شما کمکی کرده باشد می توانید با شماره هایی که در سایت درج شده تماس بگیرید تا وکلای ما پرونده حقوقی شما را به عهده گیرند. 

 

حامیان عدالت

با ما تماس بگیرید

  • اشرفی اصفهانی شمالی، بالاتر از نیایش، بین فلاح و دربندی، پلاک 491، طبقه 3

آمار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
ماه قبل
کل بازدید
199
235
1278
1278
8069
371492

پیش بینی امروز
480


طراحی و پشتیبانی توسط